Както казва Дейвид Игълман* ние хората, сме „родени незавършени“: „Програмирани сме да се раждаме с обучителна програма в мозъка си... Мозъкът се самообучава, като обработва постъпващата информация. При това изобщо не се интересува откъде идва информацията, той просто съобразява какво да прави с нея базирайки се на миналия ни опит.“
Човешкият мозък е удивителна биологична машина, дом на ум, който може да бъде обучаван. Всяко нещо, което сме чули, видели, изпитали, почувствали, помислили; семейството ни, приятелите, колегите, храната; филмите, които гледаме; книгите, които четем; мислите, които имаме; историите, които разказваме на себе си за себе си и на другите за себе си - оформя мозъка ни във всеки един момент изграждайки нови връзки или затвърждавайки старите. Всяка ситуация, в която волно или неволно сме попаднали или на която сме станали свидетели оформя нашият мозък по начин, който да ни направи такива, каквито сме в момента.
Всичко това, което сме и всичко, което ще станем се моделира във всеки един момент – от спомените ни, от преживяванията ни, от средата, т.е. от информацията, която мозъкът възприема от всичките ни сетива на съзнателно и несъзнателно ниво. При това, ние нямаме представа как го прави ( т.е. науката още не знае това). Някъде в мозъка ни работи биологичен преобразувател на принципа на черната кутия. Може да знаем какви данни предоставяме на входа и какъв резултат получаваме на изхода, но не и какво и как се случва вътре. Както вече стана дума - всичко, което сме и всичко, което ще станем се моделира във всеки един момент на базата на постъпващата информация на входа на Мозъка. Но...Мозъкът не се интересува каква информация подаваме на входа. Мозъкът не знае и не го е грижа откъде получава данните си. Той работи с това, което подадем. Каквото и да искаме да постигнем – от информацията, подадена на входа зависи резултата на изхода. Ако на входа на мозъка поставим общуване с хора, които непрекъснато се оплакват или непрекъснато ни занимават с проблемите си – ще имаме един резултат. Ако поставим общуване с хора, които ни стимулират да се движим напред, които ни подкрепят или ни вдъхновяват – ще имаме съвсем друг резултат. Ако мислим само за това, че „не можем да се справим“ – ще имаме един резултат. Ако мислим, че каквото и да се е случило до момента „можем да се справим и точка“ – ще имаме съвсем друг резултат. Ако мислим, че „не ни вървят езиците“, но въпреки това учим по 10 думи на ден, след месец ще знаем 300 думи, а ако гледаме един филм седмично на този език, ще установим забележим напредък в разбирането на езика след два месеца.
Разбира се, това е съвсем схематично, а примерите са съвсем произволни. Вие може да искате да сте добър продавач, копирайтер, интериорен дизайнер, астролог или планински водач, или да се излежавате на някой африкански плаж, или да сте спокоен и балансиран, или да си купите мотор и да обикаляте света и т.н. Каквото и да искате, ще трябва да сложите на входа това, което да ви поведе в желаната посока - да общувате с хора, успели в това, към което се стремите; да създадете или да се приобщите към среда от хора, които ви подкрепят; образование; практическа подготовка и т.н. Можете да спрете достъпа на хора, събития и обстоятелства, които ви правят неуверени, или ограбват времето ви, или подронват самоуважението ви или ви вдъхват страх (медиите например, които по цял ден бълват негативни новини, за да държат съзнанието ни в страх и да не можем да мислим как да подобрим живота си).
Кое е важното:
* Родени сме с гениален самообучаващ се софтуер, който можем да използваме съзнателно. Мозъкът ви продължава да се обучава във всеки миг от живота ви и няма никакво значение на каква възраст сте, или в каква среда сте израснали, или на какъв етап сте - вие можете да канализирате развитието си в посоката, която ви е нужна.
* Как? С каквото и да се заемате, осигурете подходяща среда (т.е. предоставете данни), която да оформи вашия мозък по такъв начин, че да станете какъвто искате да бъдете и да стигнете там, където искате да стигнете.
Всеизвестните клишета не са станали клишета безпричинно. Истината в тях е повтаряна толкова дълго, че вече сме забравили смисъла им. „Ако искаш да станеш богат движи се в среда от богати хора.“ (средата изпраща данни) или „С какъвто се събереш, такъв ще станеш.“ (средата изпраща данни) или „Подобното привлича подобно.“ (средата изпраща данни) Е, така е, и самообучаващия се софтуер в мозъка ни е една от причините, най-вероятно основната. Така че – използвайте го. Благословени сме с тази възможност по рождение.
И така: Къде искате да стигнете? Кой искате да бъдете? На какви данни, които саботират развитието ви ще спрете достъпа? Какви данни ще предоставите на мозъка си, които да ви заведат право там, където искате да стигнете?
Ето какво бих препоръчала:
1. Изберете една посока, в която искате да напреднете. Няма значение дали е изучаване на чужд език, рисуване, градинарство, интериорен дизайн, фотография, спорт, медитация или просто да спрете да се оплаквате. Трябва да е нещо важно за вас.
2. Определете времето от деня, в което ще се отдадете на това занимание. Може да е точен час или да е докато пътувате с градския транспорт, след работа, преди вечеря, в понеделник и четвъртък и т.н. Трябва да е време, което наистина можете да отделите, дори ако се наложи в замяна да се откажете от нещо друго, не толкова важно или полезно за вас.
3. Поставете се в подходяща среда. Напр. гледайте филми или предавания на езика, който изучавате; разговаряйте в скайп с някой, за когото това е роден език и т.н. или ако това е напр. фотография – четете по темата, практикувайте, общувайте с хора със същите интереси или професия...
4. Ограничете негативното влияние. Напр. контактите с хора, които не спират да повтарят, че „на нас не ни вървят езиците“, „това не е за хора като нас“, „не ти ли е малко късно/рано/ за това“ и т.н. Не казвам, че непременно трябва да спрете да общувате с тези хора, може просто да не им дадете възможност да ви саботират, като не ги информирате за новата си практика.
5. Използвайте всяка възможност за подкрепа. Всяко преживяване, място или човек, което ви кара да се чувствате добре, вдъхновява ви и ви зарежда с енергия е добре дошло в живота ви.
6. Съсредоточете се върху насладата от процеса. Просто се оставете на процеса, очаквайки резултата с любопитство. Ако по някаква причина се случи да направите пропуск в някоя от точките, не драматизирайте, просто продължете.
7. Концентрирайте се върху този нов начин на занимание с контрол на средата за 30 дни. След това оценете напредъка. Обещавам да се изненадате. Най-хубавото е, че след това става по-лесно.
* По темата има публикувани книги и много информация в мрежата. За онези, които искат да научат повече бих препоръчала „Мозъкът, това си ти.“ от Дейвид Игълман, световно известен невробиолог и преподавател в Станфордския университет, TED лектор, сценарист и водещ на телевизионната поредица по ВВС „Мозъкът“.